Article101246
پیتر شرایر و ماموریت کره ای
ژانویه 27, 2015
Article101306
کیا و دو محصول جدید
ژانویه 27, 2015
kia_quoris_1st_sedan4d-5227

درحالیکه پیش از این هیوندای برای رقابت با بنز و ب ام و، لاف می زد و اعلام کرده بود که تا سال 2010 رقیبی جدی برای این دو خودروساز در عرصه خودروهای لوکس خواهد بود، اکنون نوبت کیا شده تا استراتژی خود را تا سال 2017 اعلام نماید. معاون مدیرعامل کیا اعلام کرد که این شرکت قصد دارد ظرف 5 سال آینده بعنوان یک بازیگر عمده بازار خودروهای لوکس مطرح شود.

Article101308

تصمیم بر این است تا کیا بتواند در حد رقبای ژاپنی و آلمانی و در همان سطح قرار گیرد. با این وجود بنظر می رسد که کیا از تجربه هیوندای بعنوان همکار و شریک کره ای خود غافل مانده باشد. هیوندای هنوز هم برای رسیدن به چنین هدفی در حال تلاش است. مثلا می توان جنسیس و سنتینیال را نام برد. البته کیا نیز K9 یا کوریس را در آستین دارد.

Hyundai-Equus

خودروی لوکس کیا کوریس در سال 2014 وارد بازار آمریکا خواهد شد. این درحالیست که خیلی پیشتر، هیوندای ایکواس یا سنتینیال با قیمت پایه 55 هزار دلاری خود در این بازار حاضر شده و مشتریان کم و بیش با نام آن آشنا شده اند.
پیتر شرایر 59 ساله که سهم زیادی در شهرت و موفقیت کیا داشته اکنون بعنوان یکی از سه رئیس و تنها رئیس غیر کره ای این شرکت ارتقا یافته است.

با این حال نمی توان تلاش قابل تقدیر خودروسازان کره ای را نادیده گرفت. زمانی هیوندای تنها محصولات بی کیفیت و ارزان قیمتی را تولید می کرد. اما اکنون به رقیبی قدر برای شورولت و فورد تبدیل شده و شاید در آینده بتواند رقبای آلمانی را هم به چالش بکشد. مثلا ایکواس (Equus) که در ایران با نام سنتینیال به فروش می رسد با قیمتی حدود یک مرسدس بنز کلاس E می تواند امکانات و ویژگیهایی در حد یک کلاس S ارائه کند. جنسیس هم با قیمتی مشابه کلاس C خود را در حد کلاس E می نمایاند. اما برای خریداران سنتی خودروهای لوکس، برند و سابقه و کلاس بیش از برچسب قیمت اهمیت دارند.

کیا در ایالات متحده حضوری تازه دارد و از سال 1994 به این بازار قدم گذاشته و تنها در سالهای اخیر و به لطف طراح نابغه خود، پیتر شرایر توانسه خود را مطرح نماید.
تجربه تویتا با لکسس و نیسان با اینفینیتی، برای خودروسازان کره ای هم یک کتاب گشوده است. شاید کمتر کسی فکر می کرد که لکسس بتواند بدین جایگاه برسد. شاید هم روزی کیا در چنین موقعیتی قرار گیرد اما سال 2017 برای چنین آرزویی بسیار نزدیک است. شاید 2025 کمی واقع بینانه تر باشد. اینطور نیست؟

Peter-Schreyer